PUBG Squad S7 sarjainfo ja karsintajoukkueet

Santeri "sntr" Lehtonen PUBG

Syksy tulee jo kovaa vauhtia ja S7 täyttyi lopulta joukkueista päivää ennen ilmoittautumisen sulkeutumista. Kausi tullaan pelaamaan 56 joukkueen voimin, joista 16 pelaa Masters-tasolla, 16 Challengers-tasolla ja 24 2nd Division-tasolla kolmessa kahdeksan joukkueen lohkossa. 2nd Division-sarjassa joukkueet pelaavat pisteitä samaan 24 joukkueen sarjataulukkoon ja kauden voittaa eniten pisteitä kerännyt joukkue, joten lohkotasolla ei käydä erillistä kilpailua.

Turnausaikataulu

Kaikki ottelut alkavat klo 20:00.

Karsinnat

PelipäiväPäivämääräKartat
Masters #1Ma 16.8.Erangel, Erangel, Miramar, Miramar
Masters #2Ma 23.8.Miramar, Miramar, Erangel, Erangel
Challengers #1To 19.8.Erangel, Erangel, Miramar, Miramar
Challengers #2To 26.8.Miramar, Miramar, Erangel, Erangel

Masters

PelipäiväPäivämääräKartat
Päivä 1To 9.9.Miramar, Miramar, Erangel, Erangel
Päivä 2Ti 21.9.Erangel, Erangel, Miramar, Miramar
Päivä 3To 30.9.Miramar, Miramar, Erangel, Erangel
Päivä 4Ti 12.10.Erangel, Erangel, Miramar, Miramar
Päivä 5To 21.10.Miramar, Miramar, Erangel, Erangel
Päivä 6Ti 2.11.Erangel, Erangel, Miramar, Miramar
Päivä 7To 11.11.Miramar, Miramar, Erangel, Erangel
Päivä 8Ti 23.11.Erangel, Erangel, Miramar, Miramar

Challengers

PelipäiväPäivämääräKartat
Päivä 1Ti 7.9.Miramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Päivä 2To 16.9.Erangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Päivä 3Ti 28.9.Miramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Päivä 4To 7.10.Erangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Päivä 5Ti 19.10.Miramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Päivä 6To 28.10.Erangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Päivä 7Ti 9.11.Miramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Päivä 8To 18.11.Erangel, Erangel, Miramar, Vikendi

2nd Division

PelipäiväPäivämääräLohkotKartat
Kierros 1Ma 6.9.A/BMiramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Kierros 1Ma 13.9.A/CMiramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Kierros 1Ma 20.9.B/CMiramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Kierros 2Ma 27.9.A/BErangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Kierros 2Ma 4.10.A/CErangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Kierros 2Ma 11.10.B/CErangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Kierros 3Ma 18.10.A/BMiramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Kierros 3Ma 25.10.A/CMiramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Kierros 3Ma 1.11.B/CMiramar, Miramar, Erangel, Vikendi
Kierros 4Ma 8.11.A/BErangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Kierros 4Ma 15.11.A/CErangel, Erangel, Miramar, Vikendi
Kierros 4Ma 22.11.B/CErangel, Erangel, Miramar, Vikendi

Sarjajako

Kuudennen kauden menestyksen perusteella joukkueet on jaettu sarjatasoille sekä karsintasarjoihin. Alla on lueteltu joukkueet, jotka ovat varmistaneet jo oman sarjapaikkansa.

Masters

Abloy Oy #1
Aspocomp
Cargotec
Eficode
Elisa Challenger z
Elisa Originals
Enfo
Etteplan
HT Laser
Isoweli Oy #1
Securitas SEC OPS

Challengers

Codemate
OP Squad
Vannetukku.fi
Vincit

2nd Division Lohko B

Avarn eSport
Securitas Sec Flops
Solenovo Oy

2nd Division Lohko C

Aplicom
Aspocomp mgr
Dirty Agency
Lounea
Motonet
Poromagia
Procemex Oy #2
TNNet Oy

Karsintasarjat

Karsintasarjat tullaan pelaamaan Best of 8-muotoisena kaksipäiväisenä turnauksena ja turnauksessa noudatetaan normaaleja Kanaliigan PUBG Squad-sääntöjä.

Masters-kasinnoista Masters-sarjaan pääsee viisi parasta joukkuetta ja loput joukkueista jatkaa Challengers-tasolla.

Challengers-karsinnoista Challengers-tasolle nousee kolme joukkuetta ja loput pelaavat 2nd Division-tasolla. Challengers-karsintojen sijat 4-11 pelaavat 2nd Division lohkossa A ja 12-16 lohkossa B.

Masters-karsinnat

AreSports
David Brown Santasalo
eCraft
Finnair
Granlund Esports
Isoweli Oy #2
Jimms PC-store
OpenText
Procemex Oy #1
Rannikkolaivasto
Slow Forest Coffee
Telia Ykkönen
YEET Fortum
YMCA Tampere

Challengers-karsinnat

Abloy PulttiLukot
atFlow Oy
CGI Punakone
Elis4
Elisa #3
Etteplan Int’l All-Stars
Gigantti
Hanza Levyprofiili Oy
Integrata
Loihde
OptoFidelity
Process Genius Oy
Tahto Group
Telia #2
Telia #3
Valtori